ZESPÓŁ SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH W ŚREMIE PO RAZ KOLEJNY GOSPODARZEM POKAZU Z UDZIAŁEM CIĘŻARÓWKI

Na polskim rynku pracy brakuje ok. 150 tys. zawodowych kierowców ciężarówek i autobusów. Wynika to m.in. z faktu, że młodzi ludzie nie chcą swego zawodowego życia wiązać z kierownicą i spędzać go z dala od najbliższych siedząc zamknięci w kabinach na parkingach.

W roku 2015 po 30 latach przerwy do szkół powrócił zawód kierowca – mechanik, ale trzeba przyznać, że zainteresowanie tym kierunkiem jest relatywnie niewielkie i wiele placówek nie znalazło na tylu chętnych, by utworzyć samodzielne klasy, w których mogliby się uczyć przyszli kierowcy. Niemniej są szkoły, które nie „odpuszczają” tematu i starają się poprzez swoją działalność wykraczającą poza ramy klasycznego nauczania skłonić młodzież, by choć spróbowała swych sił za kółkiem.

Jedną z nich jest Zespół Szkół Politechnicznych w Śremie, organizujący w miarę możliwości pokazy dla swych uczniów, w których główną rolę odgrywają ciężarówki i ich kierowcy.

 

 

W roku 2020 na szkolny parking podjechał ciągnik siodłowy Renault T440, a „prelegentami” byli kierowcy jeżdżący kiedyś w dobrze znanej polskiej firmie transportowej PEKAES.

Link do tego wydarzenia KLIKNIJ

Rok temu w ramach ogólnopolskiej akcji promującej zawód kierowcy „Actros Team” zawitał do nich znany influencer Artur Szymański „ArtDrive” z ciągnikiem siodłowym MB Actros L.

 

Parę dni temu szkołę odwiedził natomiast Tomasz Jaszkut, który dzięki wsparciom firm Rekords Grzegorz Murawski (ciągnik siodłowy marki Scania) oraz Mar Gum (mobilny serwis ogumienia na samochodzie Peugeot Boxer) pokazał, jak wygląda profesjonalna wymiana koła w ciężarówce.

 

W pokazie uczestniczyło ponad 150 uczniów z klas samochodowych, którzy bynajmniej nie tylko biernie się przyglądali poczynaniom pana Tomka, ale mieli również okazję spróbować swych sił. A że wbrew pozorom, nie jest to czynność ponad ludzkie siły udowodniły dwie dziewczyny z technikum samochodowego, które również wzięły sprawy w swoje ręce.

 

 

Zainteresowanie wydarzeniem było duże i pytań pojawiło się sporo, co pozwala mieć nadzieję, że być może w przyszłości nastawienie młodzieży ulegnie zmianie i zawód kierowcy ponownie wróci do łask…

Fot. Marita Kujawa