Londyn – Ultra Low Emission (ULED)

Strefa ultra niskiej emisji  w Londynie
Burmistrz Londynu ma uruchomić strefę Ultra Low Emission Zone (ULEZ) w centrum Londynu w dniu 8 kwietnia 2019 r.

ULEZ ma kluczowe znaczenie, aby poprawić zdrowie londyńczyków, oczyszczając toksyczne powietrze miasta, co każdego roku powoduje przedwczesną śmierć tysięcy londyńczyków.

Większość pojazdów jeżdżących w ULEZ będzie musiała spełniać nowe, bardziej rygorystyczne normy emisji lub płacić dzienną opłatę za podróż w obrębie obszaru.

ULEZ będzie działał w tym samym obszarze, co obecna Strefa Opłaty Drogowej (Congestion charge ) i będzie działał 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.

 

Fot.: https://www.london.gov.uk/what-we-do/environment/pollution-and-air-quality/mayors-ultra-low-emission-zone-london

 

Kogo i jakich pojazdów dotyczy?
Samochody dostawcze, ciężarówki, autokary, autobusy, samochody, motocykle i wszystkie inne pojazdy będą musiały spełniać nowe, bardziej surowe normy emisji lub płacić dzienną opłatę ULEZ. Jest to dodatek do opłaty za przekroczenie dnia w dni robocze. Zastąpi T-Charge (oficjalnie nazywaną Dopłatą Emisji), która została wprowadzona w październiku 2017 r.

Możesz sprawdzić, czy ULEZ ma wpływ na twój pojazd, korzystając z darmowej kontroli pojazdu online https://tfl.gov.uk/modes/driving/ultra-low-emission-zone/check-your-vehicle

Możesz również sprawdzić, które obszary wchodzą w strefę ładowania za pomocą tego modułu sprawdzania kodu pocztowego https://tfl.gov.uk/modes/driving/ultra-low-emission-zone/ulez-where-and-when#postcode

Niektórzy kierowcy i pojazdy kwalifikują się do tymczasowej zniżki lub pełnego zwolnienia z opłaty ULEZ. Możesz zobaczyć pełną listę opłat, zniżek i zwolnień, a także inne informacje na temat ULEZ na stronie internetowej TfL.