KIEROWCO – DBAJ O „PLECY”

Bóle kręgosłupa

To dolegliwość, na którą uskarża się większość populacji i w dużej mierze dotyka kierowców zawodowych. Najczęściej jego przyczynami są uszkodzenie mięśni, ścięgien lub krążków międzykręgowych w kręgosłupie.

Na bóle występujące na podłożu neurologicznym najbardziej narażone są osoby wysokie, otyłe, długo przebywające w pozycjach wymuszonych, o małej aktywności ruchowej oraz wszyscy ci, którzy padną ofiarą przeciążeń dynamicznych powstałych przy wykonywaniu czynności fizycznych.

Wielogodzinne prowadzenie samochodu powoduje, że na nasz szkielet działają obciążenia o ok. 50% większe niż w przypadku, gdy stoimy i mimo, że wydaje się nam, że siedząc w fotelu wypoczywamy, wcale tak nie jest. Dlatego zatrzymując się nawet na tę najkrótszą obowiązkową, 15-minutową przerwę wyjdźmy z kabiny i trochę się rozruszajmy. Wysiłek niewielki, a korzyści ogromne. Druga sprawa to nocny odpoczynek. W miarę możliwości powinniśmy spać na materacu, który dostosowując się do kształtów ciała, stanowi wsparcie dla kręgosłupa i nie powoduje jego przeciążeń. No i trzymajmy wyprostowaną postawę, a co z tym idzie dbajmy o prawidłową wagę ciała. Im większy ciężar spoczywa na naszym kręgosłupie, tym większym poddawany jest on obciążeniom, czyli niejako szybciej się „męczy”, a i nasza skłonność do gimnastyki z każdym kilogramem nadwagi słabnie…