PRZEPISY W EUROPIE – SZWAJCARIA – OPŁATY NA GRANICY

W przypadku autobusów pobierany jest zryczałtowany podatek. Opłaty dokonuje się bezpośrednio na granicy. Jednak mniejsze urzędy celne nie są już od pewnego czasu obsadzane na granicy szwajcarskiej, więc nie można tam zapłacić zryczałtowanej opłaty

Opłatę taką dokonać z góry za pomocą nowego AppVia.WATCH! Via to oficjalna aplikacja Federalnej Administracji Celnej do zapłaty standardowej opłaty za ciężki pojazd (PSVA). Z Via PSVA można płacić za pojazdy, takie jak kampery lub autokary, które są zarejestrowane poza Szwajcarią lub Księstwem Liechtensteinu, przed wjazdem szybko, łatwo i niezależnie. To zawsze i wszędzie. W razie potrzeby paragon elektroniczny służy organom kontrolnym jako dowód zapłaty. Via jest dostępna dla mobilnych systemów operacyjnych iOS i Android i można ją pobrać za darmo.

Nowa wersja dostępna jest od 20.06.2019

Dzięki niej możesz udostępnij kupon (przez e-mail, SMS, WhatsApp itp.), aby inna osoba mogła pobrać ten sam kupon na swoje urządzenie mobilne. Możesz także przywrócić pokwitowanie (na przykład przy zakupie nowego urządzenia). zmienić numer tablicy rejestracyjnej (tablicę rejestracyjną) jeden raz w okresie ważności dowodu zakupu, pod warunkiem że typ pojazdu i kategoria wagowa kategorii pojazdu są identyczne. Dopóki dzień nie jest jeszcze ważny lub aktywny, masz również możliwość jednorazowej korekty daty anulowanego dnia.

https://itunes.apple.com/de/app/via-road-charges/id1458730525?l=de&ls=1&mt=82

Bez dowodu wpłaty nie można wjechać do Szwajcarii. Kara za niepłacenie PSVA przy wjeździe do Szwajcarii wynosi co najmniej 100 CHF plus zwrot należnych podatków. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy nie ma informacji o numerze telefonu lub numer nie działa, nie uprawnia to również do wjazdu bez dowodu wpłaty. W takim przypadku prosimy o kontakt z siedzibą główną Dyrekcji Generalnej ds. Ceł pod następującym numerem: +41 58 463 42 08. W przypadku korzystania z mniejszych przejść granicznych można z wyprzedzeniem zapytać telefonicznie, czy urząd celny jest obecnie zajęty.

UWAGA!!! PODATEK VAT pobierany na granicy przy wjeździe od strony NIEMIEC

Ponieważ Szwajcaria nie najeży do Unii Europejskiej niemieccy celnicy, przy wjeździe autokaru do Szwajcarii od strony Niemiec, pobierają na granicy podatek VAT, tzw. zabezpieczenie na poczet podatku – wyliczany wg wzoru:

Km przejechane na terenie Niemiec x liczba pasażerów w pojeździe x 0,84 Euro / 100

 

Tax Service – VAT Consulting
ul. Szkolna 3, 62-050 Mosina

Telefon: + 48 515 608 211
Adres e-mail: taxservice@nadolski.eu