DOKUMENTY, KTÓRE MUSI MIEĆ KIEROWCA W CZASIE KONTROLI

Każdy kierowca zawodowy wyruszający za granicę powinien sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane w kraju do którego jedzie i przez które przejeżdża.

Właściwie wszędzie obowiązkowe jest prawo jazdy, wypis z licencji transportowej oraz zapisy dotyczące czasu pracy (karta kierowcy), dowód rejestracyjny (potwierdzającym ważne badania techniczne pojazdu), potwierdzenie zawarcia polisy OC oraz list przewozowy (CMR).

Ale już np. w Austrii dodatkowo wymagane są: umowa o pracę (w j. niemieckim lub j. angielskim), zaświadczenie A1 oraz zaświadczenie o delegowaniu (ZKO3-Trans), a na Węgrzech dodatkowo zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego, wydane przez diagnostów na stacji kontroli pojazdów.

I rzeczywiście lepiej o tym pamiętać, bo kary w przypadku nieposiadania ich w czasie kontroli są relatywnie wysokie. W Austrii za brak zaświadczeń A1 i ZKO3-Trans po 1000 euro za każde, a na Węgrzech brak potwierdzenia badań technicznych może skończyć się mandatem nawet w wysokości 800 000 UHF (ponad 10 tys. zł).