WZMOŻONE KONTROLE CIĘŻARÓWEK

We wtorek (12 listopada) inspektorzy ITD z Gorzowa Wlkp. przeprowadzili wzmożone kontrole ciężarówek wykorzystujących zezwolenia zagraniczne. Pojazdy zatrzymywano na autostradzie A2 będącej główną drogą tranzytową województwa lubuskiego oraz na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie (powiat świebodziński). Podczas akcji skontrolowano ok. 130 zagranicznych ciężarówek i ujawniono trzy nieprawidłowości w zakresie wykorzystywania wymaganych zezwoleń.

W pierwszym przypadku wykonywany był przewóz foli z Rosji do Niemiec przez przewoźnika z Białorusi. Kierowca okazał do kontroli drogowej zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy. Inspektorzy ITD stwierdzili, że w zezwoleniu tym była poprawiana data pierwszego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co wskazywało na ponowne wykorzystanie jednorazowego zezwolenia.

W drugim przypadku inspektorzy skontrolowali transport wykonywany również przez białoruskiego przewoźnika. Kierowca przewoził drewno z Białorusi do Niemiec. Tym razem w okazanym zezwoleniu nie było wpisanej daty pierwszego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W kolejnym przypadku inspektorzy zatrzymali ciężarówkę, którą rosyjski przewoźnik wykonywał przewóz części rolniczych z Rosji do Holandii. W okazanym zezwoleniu nie było wpisanych numerów rejestracyjnych pojazdów, którymi wykonywany był przewóz.

W każdym z trzech ujawnionych przypadków zezwolenia zostały zatrzymane i unieważnione, a przewozy drogowe uznane za wykonywane bez wymaganego dokumentu. Wobec przewoźników toczą się postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych. Każdemu z nich grozi po 12 tysięcy złotych kary. Ciężarówki skierowano na parking strzeżony do czasu wpłacenia kaucji na poczet przewidywanej kary oraz przedstawienia prawidłowo wypełnionego zezwolenia.

Źródło: GITD