MILIARD ZŁOTYCH DO ZGARNIĘCIA Z FRPA W PRZYSZŁYM ROKU

Do 29 listopada 2019 r. trwał nabór wniosków na dopłaty do przewozów autobusowych w 2020 r. Z wnioskami mogły występować samorządy oraz związki samorządów wszystkich szczebli. Nowe umowy pomiędzy organizatorami a operatorami przewozów powinny zostać podpisane do końca bieżącego roku.

W ramach dwóch przeprowadzonych do tej pory naborów wniosków o dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wpłynęły łącznie 294 wnioski o dofinansowanie dla uruchomienia 1500 linii komunikacyjnych.

W pierwszej turze z zadeklarowanych przez Ministerstwo Infrastruktury 800 mln zł (300 mln zł w tym roku) wydano raptem nieco ponad 17 mln zł z dostępnej puli 300 mln zł czyli ok. 5,6% dostępnych środków i uruchomiono 1327 linii. W drugiej turze w wyniku dodatkowego naboru wnioskami o dopłaty objęto 173 linie komunikacyjne, ale były takie województwa, w których wojewodowie nie otrzymali ani jednego wniosku. Tak było w województwach: wielkopolskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku do rozdysponowania będzie ponad 1 miliard złotych  – 800 mln zł wcześniej zadeklarowanych plus środki, które nie zostaną wydane w tym roku. Natomiast Ministerstwo Infrastruktury wciąż planuje zmiany w rządowym programie.