KONTROLA SANITARNA NA POLSKIEJ GRANICY – WYKAZ PRZEJŚĆ

Zgodnie z zapowiedzią kontrola sanitarna jest prowadzona na wszystkich odcinkach polskiej granicy. Na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonują 34 punkty kontroli sanitarnej. Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski.

W punktach kontroli sanitarnej na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą kontrolowane są osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami. Na granicy z Niemcami funkcjonuje 13 punktów kontroli sanitarnej: w Świnoujściu (w dwóch lokalizacjach), Lubieszynie, Kołbaskowie, Rosówku, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Słubicach, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu. Na granicy z Czechami kontrola prowadzona jest w 12 punktach: Zawidów, Jakuszyce, Tłumaczów, Kudowa Słone, Boboszów, Głuchołazy, Trzebina, Pietrowice, Pietraszyn, Nowe Chałupki, Gorzyczki i Cieszyn. Na granicy ze Słowacją podróżni kontrolowani są w Korbielowie, Zwardoniu, Chyżnem, Jurgowie, Barwinku, Ożennej i Radoszycach. Na granicy z Litwą – w Budzisku i Ogrodnikach.  Na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i pojazdów wjeżdżających do naszego kraju.

15 marca na 10 dni, z możliwością przedłużenia tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna. Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców, a osoby polscy obywatele po ich przekroczeniu zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę.
Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Międzynarodowy transport drogowy towarów będzie funkcjonował bez ograniczeń, a kierowcy ciężarówek oraz autokarów i busów nie będą musieli przebywać kwarantanny.

 

Źródło: SG