NOWE ZASADY PRZEKRACZANIA GRANICY I KWARANTANNY

Od 16 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG oraz w celu pobierania nauki RP lub państwie sąsiadującym, w tym także dla opiekunów uczniów i dzieci.

Od wczoraj wracający zza granicy pracownicy zatrudnieni w krajach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, osoby pracujące w służbie zdrowia i ośrodkach pomocy społecznej oraz pracownicy transgraniczni nie będą zmuszeni do poddawania się dwutygodniowej izolacji.

Do tej pory ograniczenia dotyczyły przede wszystkim pracowników transgranicznych sąsiadujących z Polską, czyli Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. Teraz te ograniczenia zostały zdjęte w stosunku do wszystkich pracowników transgranicznych, którzy pracują w innych krajach Unii Europejskiej, a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli np. w takich krajach jak Islandia, czy Norwegia.

Przekraczając granicę, trzeba będzie przedstawić straży granicznej dokumenty dowodzące, że jesteśmy uprawnieni do powrotu do kraju bez nakazu 14-dniowej kwarantanny.

Podstawa prawna  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020, poz. 878)

Źródło: SG

ODOBA CI SIĘ TEN WPIS?  😎😎😎 POLUB NASZ FANPAGE!