CZYTAJCIE ULOTKI DO LEKÓW, BO MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE… PROWADZICIE PO NARKOTYKACH

Niektóre leki mogą upośledzać sprawność kierowcy samochodu. Producenci informują o tym, zamieszczając odpowiednie uwagi na ulotkach. Niestety, jak wynika  z badań, aż 15 procent kierujących pojazdami lekceważy wszelkie ostrzeżenia.

Niemniej zawsze bardzo uważnie czytajmy ulotki dołączone do leków. W każdej znajduje się punkt dotyczący wpływu leku na prowadzenie pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu. Jest to wymóg rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego tekstów umieszczanych w i na opakowaniach.

Według obowiązujących w Polsce przepisów, osobom biorącym udział w wypadku rutynowo bada się krew na zawartość alkoholu. Jeśli stwierdzi się przy tym ślad środków narkotycznych – osoby te ponoszą taką samą odpowiedzialność, jak za jazdę po wypiciu alkoholu. O taki ślad wcale nie jest trudno. Wystarczy zażyć np. tabletki lub syrop na kaszel (do nabycia w aptece bez recepty), które zawierają kodeinę. Bo właśnie w trakcie przemian metabolicznych ten związek organiczny przekształca się w morfinę. Jeśli analiza krwi ją wykaże, kierowcy grozi minimum 2 lata więzienia.

Istnieje kilkanaście grup farmaceutyków potencjalnie niebezpiecznych dla kierowcy. Grupy leków, których kierowcy nie powinni zażywać:

Leki przeciwbólowe
Zwłaszcza te, które zawierają: benzodiazepiny, tramadol, kodeinę czy morfinę. Zaburzają one bowiem pracę układu nerwowego i wydłużają znacznie czas reakcji.

Leki na przeziębienie

Głównie niewskazane są leki zawierające kodeinę, bo w wyniku metabolizmu przekształca się ona w organizmie człowieka w pochodne morfiny.

Leki uspokajające

Wszystkie leki uspokajające, nawet ziołowe wpływają na obsługiwanie maszyn i koncentrację.

Leki na nadciśnienie
Wywołują jako efekt niepożądany zmęczenie, ból głowy, niepokój, nerwowość, zawroty głowy, senność,  zaburzenia akomodacji, łzawienie oczu, światłowstręt, szum w uszach.

Leki przeciwalergiczne

Upośledzają sprawność psychofizyczną, zaburzają koncentrację, powodują  senność.

Leki moczopędne

Mogą powodować nudności, ból i zawroty głowy, nadwrażliwość na światło i  zaburzenia widzenia.

UWAGA: JEŚLI TAKIE LEKI ZAŻYWACIE, KAŻDORAZOWO POINFORMUJCIE O TYM LEKARZA, ŻE JEŹDZICIE ZAWODOWO