NIEMCY – PRZEDAWNIENIE PUNKTÓW KARNYCH

W Niemczech wystarczy zebrać 8 punktów karnych, by dostać zakaz prowadzenia pojazdu na 6 miesięcy lub otrzymać skierowanie na badania psychologiczne mające zweryfikować, czy kierowca nadaje się do prowadzenia pojazdu.

W zależności od wykroczenia kierowca może jednorazowo otrzymać od jednego do nawet trzech punktów karnych.

Pojedyncze punkty karne (przyznawane za lekkie wykroczenia np. rozmowę przez telefon w trakcie jazdy) ulegają przedawnieniu po 2,5 roku. Podwójne punkty karne (przyznawane w przypadku cięższego wykroczenia np. jazda samochodem pod wpływem alkoholu) kasują się dopiero po pięciu latach, a trzy punkty karne (przyznawane kierowcom, którzy dopuścili się czynów karalnych np. ucieczka z miejsca wypadku) nałożone za jednym razem znikają z konta kierowcy dopiero po dziesięciu latach!

Aktualny stan prawny traktuje każdy punkt osobno, więc każdy z nich posiada własny termin przedawnienia. Należy jednak pamiętać, iż dla każdego punktu w rejestrze obowiązuje oprócz tego tak zwany „okres przejściowy”.

„Okres przejściowy” powoduje, iż po upływie terminu przedawnienia punkty karne znajdujące się w rejestrze zostają uregulowane, lecz pozostają w nim zapisane na dodatkowy rok. Dopiero rok po upływie danego terminu przedawnienia (a więc po 3,5 roku, po 6 i po 11 latach) dochodzi do całkowitego usunięcia punktów z rejestru.

Raz na pięć lat kierowca, który zgromadził na swoim koncie ponad pięć punktów karnych, może wziąć udział w szkoleniu dot. zasad ruchu drogowego. Udział w szkoleniu likwiduje jeden punkt karny.

Kierowca chcący sprawdzić swoje saldo punktów karnych musi skontaktować się (osobiście, listownie lub online) z Federalnym Urzędem Ruchu Drogowego.

Źródło: bussgeldkatalog.org