UTRATA KARTY KIEROWCY – PROCEDURY ZACHOWANIA

Przypadki chodzą po ludziach. Jednym z nim może być zgubienie lub kradzież karty kierowcy. Co powinien zrobić wówczas kierowca?

Najważniejszym elementem jest dokładne opisanie zdarzenia i pamiętanie o wykonywaniu dwóch wydruków w ciągu dnia…

Pierwszy wydruk danych z tachografu powinien by na początku dnia. Na odwrocie wydruku należy umieścić takie dane, jak: imię i nazwisko, numer karty kierowcy lub numer prawa jazdy oraz złożyć imienny podpis.

Drugi wydruk na koniec dnia pracy – który zawierać będzie wszystkie dane na temat wykonanej pracy od momentu wykonania pierwszego wydruku: jazda, inna praca, dyspozycyjność. Na  tym wydruku również należy umieścić podstawowe dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, numer karty kierowcy lub numer prawa jazdy oraz podpis).

W sytuacji kiedy kierujący pojazdem nie będzie posiadał przy sobie karty a jednocześnie organom kontrolującym nie zostaną przedstawione odpowiednie wydruki, należy spodziewać się surowych kar zarówno dla kierowcy jak i przewoźnika.  Kierowca musi się liczyć z otrzymaniem mandatu w wysokości 2000 zł. Natomiast każdy brak wydruku, który powinien zostać wykonany w związku ze zagubieniem lub kradzieżą dokumentu, to kolejne 100 zł.

Po zgubieniu karty kierowcy należy jak najszybciej złożyć wniosek do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych o wydanie nowego dokumentu. Natomiast w przypadku kradzieży karty kierowcy konieczne jest zgłoszenie tego faktu na policję (i posiadanie przy sobie dokumentu potwierdzającego fakt zgłoszenia). W każdym przypadku kierowca może jeździć kolejne 15 dni, obowiązkowo wykonując dwa wydruki z tachografu dziennie. Po upływie 15 dni kierowca ma obowiązek zjechać do bazy.