KIEROWCA I ZESTAW NIE POWINNI SIĘ ZNALEŹĆ NA DRODZE…

Ciągnik siodłowy z naczepą zatrzymał patrol ITD 4 września na ul. Szklanej w Radomiu, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 8 ton.

Okazało się, że kierowca nie ma ważnego prawa jazdy kategorii C+E, orzeczenia lekarskiego, badań psychologicznych oraz szkolenia okresowego. Oprócz tego nie rejestrował swoich aktywności na wykresówce.

Stan techniczny zestawu ciężarowego również pozostawiał wiele do życzenia. Ciągnik siodłowy nie miał ważnych badań technicznych oraz posiadał opony o różnej rzeźbie bieżnika na osi napędowej. Tachograf zainstalowany w pojeździe nie został w terminie sprawdzony przez uprawnionego serwisanta (nie posiadał aktualnej legalizacji). W naczepie znacznie uszkodzona była jedna z opon. Uszkodzone były również dwie poduszki powietrzne, czyli jeden z elementów układu pneumatycznego zawieszenia.

Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne obu niesprawnych pojazdów – ciągnika i naczepy. Kierowcę ukarano mandatami na kwotę 2 tysięcy 900 złotych i otrzymał zakaz dalszej jazdy. Konsekwencje finansowe grożą także przewoźnikowi za ujawnione nieprawidłowości. Wobec przedsiębiorcy zostały wszczęte postępowania administracyjne.

Źródło: GITD