E-TOLL ZASTĄPI VIATOLL W 2021 R. – ALE JUŻ SĄ ZASTRZEŻENIA

W listopadzie KAS rozpocznie testy nowego systemu poboru opłat e-Toll, który zastąpi ręczny pobór opłat na odcinkach dróg zarządzanych przez GDDKiA.

Nowy system zacznie być wprowadzany w pierwszym kwartale 2021 roku i wówczas ma obowiązywać będzie 3-miesięczny okres przejściowy, w którym będą funkcjonować oba systemy poboru opłat (stary oparty na systemie radiowym oraz nowy oparty na geolokalizacji). Stary system ma przestać funkcjonować 1 lipca 2021 roku. Na początku system skierowany będzie dla pojazdów powyżej 3,5 tony DMC.

W systemie e-Toll kierowcy będą mogli płacić myto darmową aplikacją na urządzenia mobilne. Pod koniec 2021 roku zastąpi ona ręczny pobór myta na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA (A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica).

Firmy transportowe opłacą myto biletem, aplikacją mobilną lub jednostką pokładową, która zostanie dopuszczona do obrotu przez wpisanie do rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Przedsiębiorcy jednak już wypowiedzieli się, że bilet i aplikacja są niepraktyczne. Uważają, że rząd zmusza przewoźników do zakupu drogich urządzeń pokładowych, które w innych krajach są wynajmowane za kaucją. Obawiają się również, że podobnie, jak choćby ma to miejsce na Węgrzech nowy system może być bardzo awaryjny.

 Źródło: gov.pl