Z POPĘKANĄ SZYBĄ, BEZ DOKUMENTÓW, SZKOLEŃ I BADAŃ

1 październik na DK1 w Siewierzu śląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali ciężarówkę, którą transportowane były meble. Jak się okazało kierowcą był sam przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą. Nie miał przy sobie prawa jazdy, które jak twierdził zgubił. Kierowca nie posiadał też ważnych orzeczeń (lekarskiego i psychologicznego) stwierdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy, a także nie odbył odpowiedniego szkolenia, które każdy kierowca ma obowiązek przejść raz na 5 lat. Kierowca jeździł bez karty kierowcy, gdyż nigdy jej nie wyrobił.

Analiza danych z tachografu z ostatnich 29 dni wskazywała na liczne naruszenia związane z odpoczynkami dziennymi i  tygodniowymi. Aktywności kierowcy były chaotyczne, przypadkowe i niezaplanowane. Analiza czasu pracy wykazała np. naruszenie przekroczenia czasu jazdy dziennej o ponad 11 godzin, kilkanaście naruszeń skrócenia czasu odpoczynku dziennego – maksymalne o ponad 6 godzin, czy też skrócenie odpoczynku tygodniowego.
Inspektorzy mieli również zastrzeżenia do stanu technicznego pojazdu. Przednia szyba ciągnika miała wiele rozległych pęknięć, a jedna z opon naczepy była kompletnie pozbawiona bieżnika. Inspektorzy sprawdzili również ważność przeglądów pojazdów i okazało się, że przegląd naczepy skończył się w marcu, a ciągnika dzień przed kontrolą.

Na miejscu kierowca został ukarany dwoma mandatami na sumę 250 zł za brak dokumentu oraz nieodpowiedni stan techniczny pojazdów. Jako przedsiębiorcy grozi mu maksymalna ustawowa kara w wysokości 12 tys. zł. Ze względu i na liczne braki w dokumentach, usterki techniczne pojazdów oraz konieczność odebrania prawidłowego odpoczynku dziennego inspektorzy wydali zakaz dalszej jazdy.

Źródło: GITD