BRYTYJCZYCY STAWIAJĄ NA  MEGAZESTAWY

Dłuższe i cięższe megazestawy mogą otrzymać zielone światło, aby wjechać na brytyjskie drogi w ramach nowych rządowych planów ograniczenia emisji spalin. Ministrowie przygotowują się do przedstawienia propozycji, które pozwolą nowym ciężarówkom przewozić więcej ładunków.

Obecnie samochody ciężarowe w Wielkiej Brytanii mogą jeździć z maksymalną masą ładunkową 44 tony, ale w ramach nowych planów zostanie ona zwiększona do 48 ton. Długości naczep zostaną wydłużone o dwa metry z 13,6 do 15,6 metra.

Plany Departamentu Transportu mają na celu zmniejszenie liczby przejazdów potrzebnych do transportu towarów. Wynika to z obaw, że wzrost liczby ludności i zwiększony popyt na zakupy online prowadzi do coraz większej liczby ciężarówek na drogach.

Samochody ciężarowe pokonały w zeszłym roku po brytyjskich drogach 17,4 miliarda mil, co stanowi wzrost o około 13% w porównaniu ze statystykami z połowy lat 90.

Grupy zajmujące się bezpieczeństwem na drogach sprzeciwiły się planom dotyczącym większych ciężarówek, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla pieszych i rowerzystów podczas skręcania. Jednak poprzednie testy wykazały, że większe pojazdy ograniczyłyby emisje i mogłyby zmniejszyć liczbę wypadków, usuwając więcej ciężarówek z drogi.

 

Źródło: Dailymail.co.uk