KAS UDAREMNIŁA WWÓZ DO POLSKI 24 TON ODPADÓW

Funkcjonariusze KAS skontrolowali w okolicach byłego przejścia granicznego Pomellen-Kołbaskowo samochód ciężarowy, oznaczony jako przewóz odpadów. Z dokumentów wynikało, że przewozi odpady papieru i tektury, nadane z Niemiec i skierowane do odbiorcy w Polsce.

W naczepie znajdowały się jednak sprasowane odpady zmieszane, zawierające m.in. papier i tekturę, a także worki foliowe, opakowania po napojach, żywności i produktach codziennego użytku z tworzyw sztucznych, elementy gumowe, kawałki plastiku. Odpady były zabrudzone oraz wydzielały ostry zapach, który mógł świadczyć o procesach fermentacyjnych pozostałości żywności.

W związku z podejrzeniem naruszenia przepisów o międzynarodowym przemieszczaniu towarów, skierowano wniosek o ocenę towaru do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Transport odpadów został uznany za nielegalny. Zgodnie z przepisami, zakazany jest przywóz do Polski zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych.

Źródło: KAS