FRANCJA OTWIERA GRANICĘ Z WIELKĄ BRYTANIĄ

Jak poinformowała stacja TVN24, o północy z wtorku na środę Francja częściowo przywróciła możliwość wjazdu na swoje terytorium z Wielkiej Brytanii. To efekt porozumienia, zawartego przez rządy w Paryżu i Londynie. Zgodnie z nim władze brytyjskie będą przeprowadzać testy u kierowców ciężarówek mających wjechać do Francji.

Akceptowanym testem będzie test PCR, otrzymanie wyniku tego testu trwa około doby, gdyż musi on być zbadany w laboratorium. Aby jednak wyruszyć w drogę kierowcy muszą mieć negatywny wynik testu zrobiony mniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

Testy mają dotyczyć m.in. osób zajmujących się międzynarodowym transportem towarów, załóg kutrów rybackich oraz kierowców autobusów i pociągów.

Zgodnie z porozumieniem, władze brytyjskie będą przeprowadzać testy u kierowców ciężarówek mających wjechać do Francji, a w przypadku potwierdzenia u nich obecności wirusa, będą się oni musieli izolować przez 10 dni, zaś władze brytyjskie zapewnią im zakwaterowanie. I analogicznie – w przypadku kierowców mających wjechać do Wielkiej Brytanii, odpowiedzialna za to będzie Francja.

Brytyjski minister transportu Grant Shapps powiedział we wtorek wieczorem, że testy na obecność koronawirusa wśród kierowców czekających na wjazd do Francji rozpoczną się w środę. Ostrzegł jednak, że rozładowanie korków, które powstały w czasie zamknięcia granicy, może potrwać dwa-trzy dni.

Źródło: TVN24

Uwaga: Brytyjskie media podały dziś rano, że do wjazdu do Francji wystarczy negatywny wynik szybkiego testu na obecność koronawirusa, a nie testu typu PCR, jak początkowo informowano, co ma przyspieszyć rozładowanie korków.