NA WYSPACH TRWA OPERACJA „ZUMBACH”

Grupa polskich żołnierzy, w tym członków Wojsk Obrony Terytorialnej, rozpoczęła w piątek wieczorem przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa u kierowców ciężarówek, którzy czekają na wyjazd z Wielkiej Brytanii do Francji.

Zastąpili oni grupę 36 polskich medyków, którzy wykonali 1260 testów.

W ramach akcji, której kryptonim nawiązuje do nazwiska jednego z najbardziej znanych polskich pilotów-bohaterów Bitwy o Anglię, Jana Zumbacha do Wielkiej Brytanii przyleciało 20 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkunastu żołnierzy z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Wszyscy z nich to ochotnicy.

6 zespołów wymazowych działa w trybie 24-godzinnym i z założenia ma być wykonywanych 100-150 wymazów na każdym z trzech punktów w czasie jednej zmiany.

Wstępnie zaplanowano pobyt polskich żołnierzy do niedzieli, ale może on zostać przedłużony, lub mogą oni zostać zmienieni przez następną grupę.

Natomiast brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował w piątek wieczorem, że ponad 4500 ciężarówek przeprawionych zostało do Francji od czasu, gdy w środę otworzyła ona znów swoje granice. Dodałł też, że jak dotychczas przeprowadzono ponad 10 tys. testów, z czego tylko u 24 osób potwierdzono koronawirusa. Największą grupę wśród oczekujących na wyjazd nadal stanowią Polacy.

Źródło: Ambasada RP w Londynie/TVN24