ZAŁADOWANA NACZEPA PRAKTYCZNIE BEZ… HAMULCÓW

5 stycznia funkcjonariusze ITD z Katowic kontrolowali stan techniczny pojazdów z użyciem mobilnej linii diagnostycznej (MLD). Stację rozstawiono na parkingu przy autostradzie A4, tuż za bramkami poboru opłat w Gliwicach (PPO Żernica).

Inspektorzy typując jeden z kolejnych pojazdów do takiej kontroli z pewnością nie wiedzieli, że będą świadkami czegoś, czego jeszcze w swojej długoletniej pracy nie widzieli. Już pierwsze wizualne oględziny ujawniły, że koła naczepy nie posiadają wszystkich elementów układu hamulcowego. Jedno z kół nie posiadało tarczy hamulcowej, drugie zacisków z siłownikiem, a w kolejnym co prawda tarcza była, ale pęknięta.

Już same te braki dyskwalifikowały pojazd z ruchu. Badanie siły hamowania poszczególnych osi naczepy z użyciem MLD tylko uwidoczniło powagę sytuacji i ogólne (nie)działanie układu hamulcowego. Sił hamowania trzeciej osi w ogóle nie dało się zmierzyć, a z pierwszych dwóch osi „hamowały” tylko prawe koła i to z siłą tylko troszkę większą od typowych sił towarzyszących oporom zwykłego toczenia się kół.

Można powiedzieć, że szczęściem było w tym przypadku, że hamulce ciągnika siodłowego były w należytym stanie, aczkolwiek inspektorzy dopatrzyli się innej poważnej usterki – nadmiernie poluzowanego mocowania elementu zawieszenia (lewy drążek poprzeczny), który mógł w każdej chwili całkowicie odpaść.

Pojazd został wycofany z ruchu.

Źródło: WITD Katowice