COVID-19 – NIEMCY W OGNIU KRYTYKI ZA KORKI NA GRANICACH

Kontrole pod kątem koronawirusa na granicach Niemiec z Austrią, Czechami i Słowacją doprowadziły do ​​wielokilometrowych korków samochodów ciężarowych i dostawczych. Bardziej rygorystyczne kontrole i przedłożenie nowego negatywnego testu przez kierowców nie są wykluczone na granicach z Francją. Środki mające na celu powstrzymanie mutacji wirusa COVID-19 są ostro krytykowane przez kraje sąsiednie i UE. Zerwanie łańcuchów dostaw to ciągłe zagrożenie.

Komisja Europejska apeluje więc o koordynację transgraniczną i utrzymanie swobodnego przepływu towarów. Problem dotyczy przede wszystkim autostrady Brenner biegnącej przez Tyrol, najważniejszej osi tranzytowej Unii.

Ze względu na nieskoordynowane podejście Austria wezwała ambasadora Niemiec w MSZ w Wiedniu, by złożył on stosowne wyjaśnienia. Z drugiej strony w Niemczech chcą zrobić wszystko, co konieczne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych wariantów wirusów tak szybko, jak w krajach sąsiednich.

Niemniej z Brukseli popłynęły głosy, że z zasady żaden test nie powinien mieć zastosowania do pracowników sektora transportu. Jeżeli mimo to były one wymagane przez państwo członkowskie, należy zastosować szybkie testy na antygen. Niemcy zostały poproszone więc o przeprowadzenie kontroli granicznych zgodnie z zawartymi porozumieniami.

 

Źródło: eurotransport.de