PRZEJECHALI PONAD 600 KM NIE REJESTRUJĄC SWOICH AKTYWNOŚCI

18 lutego funkcjonariusze z WITD we Wrocławiu ściągnęli do kontroli na parking w Legnicy pojazd przewoźnika litewskiego, którym kierowała białoruska dwuosobowa załoga. Kierowcy przewozili ładunek z Litwy do Hiszpanii.

W wyniku analizy sporządzonych z tachografu wydruków aktywności kierowców okazało się, że mimo tego, że pojazd przed zatrzymaniem przemieszczał się, kierowcy od godzin popołudniowych poprzedniego dnia, aż do chwili zatrzymania mieli zarejestrowany tylko i wyłącznie okres odpoczynku. Z zadeklarowanych informacji dotyczących kraju zakończenia poprzedniego dziennego okresu pracy wynikało, że ostatni czas jazdy zarejestrowany był na terenie Litwy dnia 17.02.2021 r. Można zatem wnioskować, że przejechali ponad 600 km nie rejestrując swoich rzeczywistych aktywności. W wyniku kontroli urządzenia rejestrującego stwierdzono, że do czujnika ruchu, znajdującego się przy skrzyni biegów został przyczepiony magnes zakłócający jego pracę.

Kontrola ITD zakończyła się wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie oraz nałożeniem mandatów karnych na kierowców.

Ponadto w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa dotyczącego art. 306a Kodeksu Karnego sprawę przekazano funkcjonariuszom Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Legnicy. Jeden z kierowców został zatrzymany w związku podejrzeniem ingerencji w prawidłowość pomiaru drogomierza, za co grozi mu odpowiedzialność karna pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Źródło: WITD Wrocław