NA MAGNESIE I BEZ KARTY W TACHOGRAFIE

1 marca 2021 r. na lubuskim odcinku autostrady A2 patrol ITD zatrzymał do rutynowej kontroli zespół pojazdów należący do polskiego przedsiębiorcy, którym przewożono ładunek z Polski do Wielkiej Brytanii.

Z zapisów tachografu wynikało, że bezpośrednio przed zatrzymaniem pojazdu do kontroli pojazd stał, a kierowca odbierał odpoczynek. Okazało się, że do impulsatora skrzyni biegów kierowca przyłożył magnes, który zakłócał prawidłowe działanie tachografu. Kierowca przyznał, że przejechał około 430 km z magnesem przyłożonym do impulsatora. Ponadto z zapisów tachografu wynikało, że wcześniej pojazd był prowadzony bez karty kierowcy włożonej do tachografu. Za te naruszenia kierowca został ukarany mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych. Ponadto wobec przewoźnika drogowego i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Okazało się również, że magnes użyty w celu fałszowania zapisów tachografu, wpływał jednocześnie na prawidłowość pomiaru drogomierza. W związku z tym, że zmiana wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru jest przestępstwem (art. 306a Kodeksu karnego), zawiadomiono o tym policję, która zatrzymała kierowcę. Teraz za popełnienie tego czynu grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Źródło: WITD Gorzów