9 MANDATÓW DLA KIEROWCY NA ŁĄCZNĄ KWOTĘ 3800 ZŁ

19 marca w miejscowości Budzisko na terenie byłego przejścia granicznego z Litwą, drodze krajowej nr 8 funkcjonariusze z ITD w Białymstoku zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej litewski samochód ciężarowy. Podczas sprawdzania tachografu kontrolujący stwierdzili, że w urządzeniu zalogowana była karta należąca do innego kierowcy, którego nie było w samochodzie. Kierujący ciężarówką stwierdził, że „zapomniał włożyć własnej karty, którą zostawił w domu”.

Kontrolujący nie dali wiary tłumaczeniom, które miały na celu ukrycie przekroczeń norm czasu pracy. Inspektorzy przeanalizowali czas pracy kierującego. Okazało się, że dopuścił się on wielu naruszeń – skrócił wymagany skrócony okresu odpoczynku dziennego o 1 godzinę i 10 minut. Dodatkowo przekroczył dwukrotnie maksymalny czas prowadzenia bez przerwy o 2 godziny i o 2 godziny i 56 minut. Ponadto nie wprowadzał ręcznie danych na wykresówkę lub kartę i przekroczył trzykrotnie dzienny czasu prowadzenia. Ostatecznie kierowca pokazał też swoją kartę ukrytą wcześniej w jego plecaku.

Przedsiębiorca wpłacił kaucję w wysokości 6400 zł na poczet przyszłej kary, a kierujący opłacił 9 mandatów karnych na łączną kwotę 3800 zł.

 

Źródło: WITD Białystok