CO ZE ŚWIĄTECZNYMI ZAKAZAMI JAZDY W POLSCE?

ZMPD zaapelowało do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o zniesienie ograniczeń w ruchu dla pojazdów ciężarowych pierwszego i drugiego dnia Wielkiej Nocy (4-5 kwietnia 2021 r.).

W piśmie czytamy, że istnieje duża obawa, iż w związku z dużą liczbą zachorowań w ostatnim czasie, Rząd RP może wprowadzić w okresie przedświątecznym dodatkowe ograniczenia, w tym ograniczenia w poruszaniu się. To spowoduje zapewne, że ruch pojazdów osobowych zostanie jeszcze bardziej zmniejszony. Dodatkowe ograniczenia mogą spowodować, że zmniejszy się również zapotrzebowanie na paliwa, a tym samym stacje benzynowe mogą ograniczyć obsadę oraz dostępny asortyment w punktach sprzedaży. Taki stan rzeczy może realnie wpłynąć na warunki, w jakich kierowcy transportu międzynarodowego będą musieli odbyć obowiązkowy postój.

Prezes ZMPD, Jan Buczek zaznaczył przy tym, że w okresie trwania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 wiele państw – w tym Niemcy, Włochy czy Hiszpania – decyduje się na zniesienie ograniczeń w ruchu dla podjazdów ciężarowych. Dlatego też apeluje, by takie regulacje zostały wprowadzone także w naszym kraju, aby dodatkowo nie narażać kierowców na wielogodzinny, przymusowy postój w trudnych warunkach „lockdownu”.

 

Źródło: ZMPD