ZMIANA CZASU NA LETNI – RÓWNIEŻ W TACHOGRAFACH!

Zwyczajowo zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. W tym roku wypada 28 marca, więc zegarki przestawiamy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy z 27 na 28. W związku z tym w najbliższą niedzielę będziemy spać krócej.

Kierowcy, którzy mają pojazdy wyposażone w tachografy analogowe powinni bezwzględnie pamiętać o ich przestawieniu na właściwy czas.

W tachografach analogowych ustawianie czasu z zimowego na letni jest dość proste, gdyż teraz przestawiamy zegarek o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Najlepiej jest zmienić czas od razu lub w pierwszym możliwym momencie, bo później, w toku dnia pracy może to po prostu umknąć. Pamiętajmy jednak, że moment zmiany ustawień możemy sami wybrać, tzn. przestawić zegar po dojechaniu do celu i tym samym odpowiednio zaplanować moment przerwy w drodze.

Koniecznie trzeba pamiętać, że na tarczy analogowej czas od 2:00 do 3:00 będzie określony jako „brak danych”. W związku z tym warto na odwrocie wykresówki odnotować, z czego wynika taki zapis. Pozornie wydaje się, że zmiana czasu z zimowego na letni to drobna sprawa, jednak dla Inspekcji Transportu Drogowego brak jej zaznaczenia na wykresówce może okazać się podstawą do nałożenia kary na kierowcę.

Jeśli kierowca ma zamontowany w samochodzie tachograf cyfrowy, cała procedura jest o wiele prostsza, ponieważ urządzenie rejestruje dane na podstawie uniwersalnego czasu UTC (Coordinated Universal Time), bez przesunięcia czasowego lato/zima. UTC ustawia wyłącznie warsztat kalibrujący tachograf.