NIEMAL 3,5 PROMILA MIAŁ KIEROWCY ZESTAWU ZATRZYMANY NA DK2

29 marca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego otrzymali informację o kierowcy ciężarówki, który wykonuje niebezpieczne manewry na drodze i prawdopodobnie jest nietrzeźwy. Funkcjonariusze zatrzymali podane w zgłoszeniu auto. Do zdarzenia doszło w miejscowości Woroniec na „krajowej dwójce”. Za kierownicą ciężarówki siedział 38-letni mieszkaniec gminy Sosnówka. Potwierdziły się też przypuszczenia zgłaszającego, gdyż kierujący ciężarówką mężczyzna był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało niemal 3,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Kierowca za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

Źródło: KMP Biała Podlaska