JECHAŁ ZESTAWEM NA ZAKAZIE Z… PRAWEM JAZDY KAT. B+E

5 kwietnia na terenie powiatu legnickiego inspektorzy zatrzymali do kontroli kierowcę prowadzącego zestaw pojazdów składający się z ciągnika siodłowego oraz naczepy. Podczas prowadzonych czynności kierowca oprócz karty kierowcy wyjętej z tachografu cyfrowego nie okazał żadnego innego dokumentu. Nie miał przy sobie wypisu z licencji, uprawniającej przewoźnika do realizacji przewozu drogowego, ani dokumentu dotyczącego przewożonego ładunku.

Na podstawie przesłanych przez przedsiębiorcę skanów dokumentów inspektorzy ustalili, że pojazdem przewożony jest sprzęt AGD załadowany w Żarowie, który miał być dostarczony do Wielkiej Brytanii.

W oparciu o dane uzyskane z bazy CEPiK inspektorzy stwierdzili, że kierowca nie miał uprawnień kategorii C, ani C+E a jedynie B i B+E.

Kierowca potwierdził, że nie ma wymaganych uprawnień oraz kwalifikacji wstępnej oraz oświadczył, że jego przejazd rozpoczął się w miejscu załadunku towaru oraz miał zakończyć się na terenie bazy firmy w powiecie bolesławieckim. Tam do pojazdu miał wsiąść inny kierowca i dalej realizować przejazd.

Analizując zapisy na karcie kierowcy inspektorzy stwierdzili, że nie był to pierwszy realizowany przewóz bez wymaganych uprawnień do kierowania i nie tylko realizowany na terenie Polski. Z wizualizacji danych z karty kierowcy wynikało, że w dniach 23-24 marca br. prowadził pojazd na terenie Niemiec.

Dodatkowo inspektorzy stwierdzili również wykonywanie przewozu w czasie obowiązywania zakazu ruchu na drogach dla tego typu pojazdów, w czasie Świąt Wielkanocnych ponadto naruszenia dotyczące czasu pracy oraz obsługi tachografu.

Wobec przewoźnika oraz osoby zarządzającej w przedsiębiorstwie transportem wszczęto postępowania administracyjne. Na kierowcę nałożono mandaty karne oraz wydano zakaz dalszej realizacji przewozu.

Źródło: WITD Wrocław