VIATOLL I E-TOLL BĘDĄ DZIAŁAĆ DŁUŻEJ

Wczoraj, 14 kwietnia odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury, na którym rozpatrywano rządowy projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, wprowadzający nowy system poboru opłat e-TOLL.

Dotychczasowy harmonogram Krajowej Administracji Skarbowej zakładał, że viaToll zostanie definitywnie wyłączony 1 lipca, e-Toll miał zaś zostać uruchomiony na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia czerwca.

Tymczasem okres przejściowy po wprowadzeniu nowego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL, kiedy równolegle będzie działał jeszcze dotychczasowy system viaTOLL, prawdopodobnie zostanie wydłużony – poinformował na konferencji pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch. Dodał on również, że nie wiadomo jeszcze jak długo o potrwa, ale ma się zamknąć w przedziale od miesiąca do trzech. Podkreślił również, że aby wydłużyć okres przejściowy konieczne będą zmiany ustawowe.

Natomiast komentując tę sytuację prezes ZMPD Jan Buczek stwierdził, że KAS chce przesunięcia wprowadzenia nowego systemu nie dlatego, że rzekomo proszą go o to przewoźnicy, lecz dlatego, że po prostu ten system nie jest gotowy i jeśli nie będzie przynajmniej pół miliona urządzeń, e-TOLL nie ruszy.