OMAL NIE ZABIŁ FUNKCJONARIUSZA SG – JEST PRAWOMOCNY WYROK

W czwartek, 15 kwietnia Sąd Apelacyjny w Białymstoku podwyższył z 3 do 5 lat więzienia wyrok wobec kierowcy Fiata Ducato, który przemycając papierosy uciekał przed blokadą drogową, potrącił i ciężko ranił funkcjonariusza Straży Granicznej. Skazany ma zapłacić 50 tys. zł poszkodowanemu w ramach częściowego naprawienia szkody. Wyrok jest prawomocny.

Proces dotyczył wydarzeń z 30 stycznia 2019 r., gdy funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej realizując czynności służbowe na drodze z Suwałk do Olecka, przystąpili do kontroli drogowej dwóch pojazdów marki Fiat Ducato. Kierowcy samochodów widząc patrol Straży Granicznej, nie zareagowali na podawane sygnały do zatrzymania. Przeciwnie, by uniknąć kontroli, zawrócili i oddalali się ze znaczną prędkością w kierunku Suwałk. Wszczęto pościg. Powiadomiony współdziałający patrol Straży Granicznej we wsi Orłowo rozstawił blokadę. Ponownie podawane były sygnały do zatrzymania. Kierowcy busów nie reagowali. Pojazdy przejechały po kolczatce drogowej. Jeden z nich staranował oznakowany samochód służbowy. Przesunął się i potrącił stojącego w pobliżu funkcjonariusza, który doznał bardzo poważnych obrażeń ciała, w tym pęknięcia czaszki, złamania nogi i urazów brzucha. Funkcjonariusz został w ciężkim stanie przewieziony do szpitala. Drugi samochód w wyniku podjętych działań zatrzymał się na poboczu. Jak się okazało, w busach znajdowały się bardzo duże ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. W sumie w obu autach ujawniono blisko 270 tys. paczek papierosów o łącznej szacunkowej wartości ponad 3,6 mln zł.

Drugi z oskarżonych usłyszał w pierwszej instancji wyrok roku więzienia i grzywny, głównie za przestępstwa skarbowe. Pod koniec ubiegłego roku mężczyzna zmarł, w związku z czym Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok w jego sprawie uchylił i postępowanie karne umorzył.

Źródło: SG