MOBILNA LINIA DIAGNOSTYCZNA W KARKONOSZACH

W dniach 4-7 maja 2021 r  inspektorzy z jeleniogórskiego oddziału dolnośląskiej ITD prowadzili na terenie powiatu karkonoskiego, bolesławieckiego oraz lubańskiego wzmożone kontrole stanu technicznego pojazdów z wykorzystaniem Mobilnej Linii Diagnostycznej. Efektem kontroli było zatrzymanie i wyeliminowanie z ruchu 17 niesprawnie technicznie pojazdów, z których 14 było przeładowanych.

W kontrolowanych pojazdach stwierdzano wycieki płynów eksploatacyjnych, popękane resory, pękniętą ramę pojazdu oraz nadmiernie zużyte ogumienie.

Kierowców przeładowanych samochodów dostawczych ukarano mandatami karnymi i  mogli oni odjechać po przeładowaniu nadwyżki towarów na inne firmowe pojazdy, natomiast pojazdy z usterkami niebezpiecznymi opuszczały punkty kontroli wyłącznie na lawetach.

W jednym przypadku ujawniono kierowanie pojazdem ciężarowym przez kierowcę, który posiadał tylko prawo jazdy kategorii B, a powinien posiadać  prawo jazdy kategorii C. Wykroczenie to okazało się nie jedynym problemem kierowcy i przedsiębiorcy. Pojazd, którym przewożony był piasek nie posiadał ważnego przeglądu okresowego tachografu, a kierowca nie rejestrował swojej aktywności na wykresówce ponieważ tachograf był zepsuty. Kierowca nie okazał również  do kontroli wymaganego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji.

 

Źródło: WITD Wrocław