JECHAŁ BEZ KARTY I UPRAWNIEŃ TRANSPORTOWYCH

11 maja funkcjonariusze ITD zatrzymali na DK 91 w Częstochowie zestaw przewożący materiały budowlane. Okazało się, że aktualnie w tachografie nie ma zalogowanej karty kierowcy. Mężczyzna nie posiadał też wypisu z licencji wydanej przewoźnikowi, dla którego pracuje.

Zapytany o kartę do tachografu kierowca bez problemu okazał ją inspektorom. Była ważna. Analiza wczytanych z niej danych, oraz danych pobranych z tachografu wykazała, że kierowca nie używał jej od półtorej roku! Trudniejszym zadaniem okazało się ustalenie firmy, która jest aktualnie przewoźnikiem. Wpierw kierowca wskazywał, iż on sam jest przedsiębiorcą i sam realizuje transport. Weryfikacja tych informacji wykazała jednak, że mężczyzna ma od ponad dwóch lat zawieszoną działalność i nie posiada ważnych uprawnień do wykonywania usług przewozowych. Mężczyzna podawał następnie dane innych podmiotów gospodarczych, które miałyby być przewoźnikiem aktualnie wykonywanego transportu, ale żadna ze wskazywanych spółek, według dostępnych kontrolującym informacjom, ważnych uprawnień nie posiadała. Po kontakcie z nadawcą ładunku, inspektor w końcu sam ustalił dane aktualnego przewoźnika. Jak się okazało przedsiębiorca ten również ważnych uprawnień nie posiadał.

Kierowcę ukarano mandatem w kwocie 2000 zł za nierejestrowanie danych na karcie kierowcy przy użyciu tachografu. Z kolei przewoźnikowi grozi kara w kwocie 12 tys. zł obejmująca zarówno naruszenie popełnione przez kierowcę, jak i wykonywanie transportu drogowego bez uprawnień.

Źródło: WITD Katowice