E-TOLL – GARŚĆ INFORMACJI Z PIERWSZEJ RĘKI

Już w czerwcu br. zostanie uruchomiony e-TOLL – nowy system poboru opłaty elektronicznej, który docelowo ma zastąpić obowiązujący dotychczas viaTOLL.
Zmiana obejmuje użytkowników pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów.

O tym z czym wiążą się zmiany i jak jesteśmy do nich przygotowani, zapytaliśmy Karola Kobyłeckiego z firmy TEKOM Technologia – producenta urządzeń ZSL i OBU kompatybilnych z e-TOLL, a zarazem twórcę serwisu www.etoll.pl, gdzie znaleźć można aktualne informacje związane z nowym systemem.

Firma TEKOM nie jest nowicjuszem na rynku IT…

– Bynajmniej, gdyż z powodzeniem działamy od przeszło 30 lat. Warto nadmienić, iż jesteśmy jednym z pierwszych dostawców, który otrzymał zgodę Krajowej Administracji Skarbowej na dopuszczenie autorskiego systemu MyCar oraz urządzeń ZSL/OBU do nowego systemu poboru opłat drogowych. Pracownicy firmy są także w stałym kontakcie z przedstawicielami administracji państwowej odpowiedzialnymi za wdrażanie e-TOLL, dzięki czemu możemy zaprezentować garść najważniejszych informacji z pierwszej ręki.

Jak wygląda sytuacja z terminami?

– Prawdopodobnie 24 maja nastąpi uruchomienie procesu rejestracji firm i pojazdów do nowego systemu e-TOLL. Odbywać się będzie to na stronie KAS i Ministerstwa Finansów www.etoll.gov.pl. W pierwszej połowie czerwca 2021 r. można będzie już korzystać z nowego systemu opłat drogowych e-TOLL.

Co z okresem przejściowym?

– Dla użytkowników zaplanowano okres przejściowy, w którym będą równolegle działać oba systemy. Data wygaszenia sytemu viaTOLL, zgodnie z obowiązującymi zapisami ustawy o drogach publicznych to 1 lipca 2021 r. Działanie starego systemu miało zostać wydłużone do 30 września 2021 r., jednak Senat odrzucił poprawkę i termin pozostał bez zmian czyli 1 lipca 2021 r.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.etoll.pl oraz na rządowej stronie www.etoll.gov.pl

 

Już wkrótce, we współpracy z firmą TEKOM, przygotujemy dla Was kolejny update informacji.