E-TOLL – ZMIANA TECHNOLOGII I NOWE URZĄDZENIA

Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne. O tym jak to ma wyglądać informuje Karol Kobyłecki z firmy TEKOM Technologia – producenta urządzeń ZSL i OBU kompatybilnych z e-TOLL, a zarazem twórcę serwisu www.etoll.pl, gdzie znaleźć można aktualne informacje związane z nowym systemem.

Jakie będą najważniejsze zmiany?

–  Przede wszystkim zmiany wiążą się z odejściem od technologii radiowej (DSRC) na rzecz technologii pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodowej transmisji danych (GNSS) oraz brak konieczności podpisywania umowy, wymagana jedynie rejestracja w IKK, która jest możliwa całkowicie online. Nie będzie więc potrzeby udawania się do Miejsc Obsługi Klienta.

Co warto podkreślić, to użytkownicy wybiorą w jaki sposób przekażą dane lokalizacyjne do systemu e-TOLL.
Możliwości są trzy:  bezpłatna aplikacja e-TOLL PL od MF i KAS, którą należy zainstalować na telefonie, system lokalizacyjny GPS w postaci urządzenia przenośnego OBU oraz system lokalizacyjny GPS w postaci urządzenia zainstalowanego na stałe w pojedzie ZSL.

Stary system ViaTOLL z punktu widzenia użytkownika był bezawaryjny oraz prosty w obsłudze, dlatego warto mieć to na względzie wybierając dostawce urządzeń GPS do nowego systemu e-TOLL.

 

Co z dostępnością urządzeń?

–  W dyskusjach w sieci coraz częściej padają tego typu pytania. Jeśli nowy system e-Toll ruszy w wyznaczonym terminie, to w czerwcu potrzebnych będzie ok. 500 tys. urządzeń pokładowych OBU.
Firma TEKOM Technologia przygotowywała się do tego procesu od zeszłego roku, jednak doświadcza (jak wielu producentów) problemów z dostawa komponentów, półprzewodników, które są potrzebne w produkcji urządzeń ZSL lub OBU. Problemu z dostawą elektroniki doświadczają największe firmy globalne, takie jak: VW, Mercedes, Honda, Ford i inne z branży automotive.

 

Do końca czerwca czasu zostało mało…

–  Rzeczywiście, jeżeli będzie to 30 czerwca nikt nie jest na to przygotowany, bo dostawa urządzeń to jedno, pozostają kwestie konfiguracji, uruchomienia i wdrożenia firm do ich obsługi i są to elementy niezależne od nas, jednak w których będziemy wspomagać naszych klientów. Podczas wdrożenia podobnego systemu do e-TOLL, (SENT-GEO) wspomagaliśmy naszych klientów w procesie uruchomienia SENT-GEO i żaden z naszych klientów nie miał problemu w dopasowaniu się do nowych wytycznych.
Warto tu wspomnieć o informacji, która dotarła do nas w tym tygodniu. Skutkiem decyzji Sejmu dojdzie do przesunięcia ostatecznego terminu wygaszenia dotychczas obowiązującego systemu viaTOLL, z 30 czerwca na 30 września 2021 r.

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.etoll.pl oraz na rządowej stronie www.etoll.gov.pl .

Sprawę będziemy monitorować na bieżąco i już niedługo ponownie zapytamy ekspertów z firmy z TEKOM, jak wyglądają przygotowania do wdrożenia nowego systemu.