SERIA WYPADKÓW Z UDZIAŁEM CIĘŻARÓWEK I JEDNOŚLADÓW

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni  doszło do paru zdarzeń z udziałem ciężarówek i jednośladów.

4 czerwca w Opolu na przejeździe kolejowym przy ulicy Alei Przyjaźni kierująca rowerem 61-letnia kobieta zderzyła się z ciągnikiem siodłowym marki Scania z naczepą. Niestety rowerzystka poniosła śmierć na miejscu.

8 czerwca w Borkach doszło do kolizji z udziałem rowerzysty i kierowcy ciężarowej Scanii na skrzyżowaniu ulic 1905 Roku i ks. Łukasika. Kierowca ciężarówki potrącił przejeżdżającego przez przejazd rowerowy mężczyznę.  W tym przypadku rowerzyście na szczęście nic się nie stało, zniszczony został tylko rower.

9 czerwca w okolicach Świerzny na Dolnym Śląsku 28-letnia kobieta została potrącona przez kierowcę ciężarówki, który podczas wyprzedzania zahaczył ją lusterkiem. Mimo otrzymanej pomocy nie udało się jej uratować.

Również 9 czerwca w miejscowości Kłoda, zderzyły się dwa pojazdy – motorower z samochodem ciężarowym. Kierujący motorowerem, 49-latek z gminy Kurów, na łuku drogi nie zapanował nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, którym poruszał się kierujący pojazdem ciężarowym marki Volvo, uderzył w przednie lewe koło samochodu, odbił się, otarł o tylne koło, po czym upadł na jezdnię. Ze względu na obrażenia motorowerzysty, na miejsce zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z poważnymi obrażeniami ciała, mężczyzna został przetransportowany do szpitala w Lublinie.

Nic więc dziwnego, że mamy kolejny, poselski projekt zmieniający przepisy Kodeksu drogowego. Chodzi w nim o zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów i motocyklistów podczas wyprzedzania ich przez inne pojazdy. Większa ma też być minimalna odległość, jaką kierujący pojazdem ma obowiązek zachować od wyprzedzanego jednośladu.

 

Źródło: Policja