7500 ZŁ MANDATU DLA KIEROWCY ZA BRAK NUMERU REFERENCYJNEGO SENT

Funkcjonariusze małopolskiej służby Celno-Skarbowej zatrzymali na autostradzie A4 w okolicach Balic samochód ciężarowy, należący do polskiego przewoźnika. Przeprowadzona kontrola wykazała, że w naczepie przewożone są 24 zbiorniki „mauser”, w których znajdują się wyroby ropopochodne. Natomiast z dokumentów wynikało, że towar to ponad 23 tysiące kilogramów oleju smarowego przewożonego z Niemiec do Czech.

Zgodnie z ustawą taki towar podlega monitorowaniu przewozu, a kierowca był zobowiązany posiadać numer referencyjny SENT. Okazało się jednak, że kierowca go nie posiada, podobnie jak i licencji wymaganej przy wykonywaniu zawodu przewoźnika.

Wobec stwierdzonych naruszeń i nieprawidłowości oraz uwzględniając wszystkie okoliczności towarzyszące kontroli przewożony towar, którego wartość wynosi blisko 280 tysięcy złotych został zabezpieczony i zatrzymany do dalszego postępowania, które wyjaśni przeznaczenie towaru oraz określi czy zostały dopełnione wszelkie obowiązki podatkowe. Kierujący pojazdem zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o SENT został ukarany mandatem karnym w kwocie 7500 złotych, natomiast firmie przewozowej grożą dalsze konsekwencje prawne i finansowe za niedopełnienie obowiązków związanych z przewozem wyrobów energetycznych.

 

Źródło: KAS Kraków