DWA ZDARZENIA Z UDZIAŁEM CIĘŻARÓWEK Z TRZODĄ CHLEWNĄ

Transport zwierząt regulują szczegółowe przepisy, na jakich warunkach może się on odbywać. Zgodnie z nimi ciężarówki ze zwierzętami nie mogą być przeładowane, a to, ile sztuk danej zwierzyny może znaleźć się w pojeździe, określa rozporządzenie. Niemniej jak widać, pewnych sytuacji na drodze nie sposób jest przewidzieć.

We wtorek, 13 lipca w miejscowości Golina pod Jarocinem samochód ciężarowy z przyczepą, w której transportowane były świnie, zjechał z drogi i przebił ogrodzenie posesji, a następnie przyczepa wywróciła się. Kilka świń padło, a inne wydostały się na zewnątrz.

Dzień później na trasie S11 pomiędzy Rokietnicą a Golęczewem wydarzył się podobny wypadek. Ciągnik siodłowy z naczepą jadący w kierunku A2 przewożący trzodę chlewną z nieznanych przyczyn wjechał ciężarówką do rowu.

W ciężarówce przewożonych było 180 sztuk świń. 30 zginęło na miejscu w wyniku wypadku, 10 musiało zostać uśpionych decyzją powiatowego lekarza weterynarii w Poznaniu.

Na miejscu pracowali strażacy z kilku jednostek PSP i OSP oraz lekarz weterynarii i inspektorzy transportu drogowego. Wyjaśnianiem przyczyn kolizji zajęła się policja.

Fot. KSRG Josp Rokietnica, KP PSP Jarocin