TRANSPORT ADR RZECZYWIŚCIE OKAZAŁ SIĘ BYĆ NIEBEZPIECZNY

Według statystyk, transport towarów niebezpiecznych, wbrew nazwie, jest jednym z najbardziej bezpiecznych, bo zarówno stan techniczny zestawów, jaki i szkolenia kierowców bardzo rzadko są kwestionowane w czasie kontroli. Choć jak widać zdarzają się też wyjątki…

22 lipca patrol ITD z Leszna w Granowie przy DK32 zatrzymał ciężarówkę przewożącą materiał niebezpieczny – podchloryn sodu. Podczas kontroli okazało się, że transport ten w ogóle nie powinien mieć miejsca, bowiem nie spełniał wymaganych warunków przewozu. Inspektorzy stwierdzili, że pojazd nie został oznakowany wymaganymi tablicami barwy pomarańczowej, nie był wyposażony w sprzęt oraz gaśnice wymagane do przewozu materiałów niebezpiecznych, a ładunek stał na palecie niezamocowany. Kierowca z kolei nie posiadał wymaganych uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Ponadto po dokładniejszych oględzinach zbiornika, okazało się, że podchloryn sodu wydostawał się ze zbiornika na zewnątrz. Żrąca substancja zniszczyła częściowo dokumenty przewozowe znajdujące się na zbiorniku. W związku z wyciekiem materiałów niebezpiecznych sprawę skonsultowano z Państwową Strażą Pożarną w Grodzisku Wielkopolskim. Po przyjeździe strażacy sprawdzili zbiornik. Okazało się, że był szczelny, a substancja wydostała się przez źle zamknięty korek. Ładunek przeładowano na pojazd prawidłowo wyposażony oraz kierowany przez kierowcę z odpowiednimi uprawnieniami.

Przedsiębiorcy grozi kara pieniężna w wysokości 13 500 zł, a osobie zarządzającej transportem w firmie – 2000 zł.

 

Źródło: WITD Poznań