KIEROWCA PRZYZNAŁ SIĘ DO PRZEMYTU I CHCE SIĘ PODDAĆ DOBROWOLNEJ KARZE

W przypadku wykrycia przemytu zazwyczaj nasuwa się pytanie, czy aby na pewno kierowca wiedział, że bierze udział w nielegalnym procederze. Tym razem jednak wszystko wskazuje na to, że był tego w pełni świadomy, bo przyznał się do zarzucanych my czynów, złożył wniosek o możliwość dobrowolnego poddania się odpowiedzialności i wpłacił 35 tys. zł na poczet kary grzywny.

Sytuacja miała miejsce na przejściu granicznym w Kuźnicy. Funkcjonariusze KAS skontrolowali ciężarówkę wiozącą z Białorusi ładunek bloczków betonowych. Zestaw kierowany przez 45-letniego kierowcę został prześwietlony skanerem RTG. W trakcie dalszej szczegółowej rewizji okazało się, że w naczepie, wśród betonowych bloczków  ukryte są przemycane papierosy. W sumie kontrolujący znaleźli tam 3 tys. paczek białoruskich papierosów różnych marek o szacunkowej wartości rynkowej blisko 45 tys. zł. Gdyby ujawnione papierosy zostały sprzedane w Polsce Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków blisko 73 tys. zł.

Przeciwko kierowcy ciężarówki funkcjonariusze KAS wszczęli sprawę karną skarbową, do której zabezpieczyli nielegalny towar. Mężczyzna usłyszał zarzut dotyczący przemytu papierosów za który grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

Źródło: KAS Białystok