OD PONAD ROKU JEŹDZIŁ NA… JEDNEJ WYKRESÓWCE

Najczęściej funkcjonariusze ITD kontrolując wskazania tachografu analogowego skrupulatnie liczą okazane tarczki. W tym jednak przypadku sytuacja była zgoła odmienna…

15 sierpnia na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego lubuscy inspektorzy zatrzymali do kontroli ciężarówkę, którą rolnik powracał z giełdy w Przecławiu do domu (powiat leszczyński). W związku z tym, że przewóz ten był wykonywany w promieniu ponad 100 km od bazy rolnika podlegał on pod przepisy dotyczące tachografów i czasu pracy kierowców.

Okazało się jednak, że w tachografie znajdowała się wykresówka, której kierowca nie wymieniał od ponad roku. Na wykresówce nie było również wymaganych wpisów ręcznych, m.in. imienia i nazwiska kierowcy. Dodatkowo tachograf nie został poddany wymaganemu badaniu kontrolnemu w terminie. Ostatnie takie badanie było przeprowadzone 18 marca 2017 r. Kierowca nie posiadał również ważnych badań lekarskich i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Teraz wobec kierowcy, będącego jednocześnie podmiotem wykonującym ten przewóz, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

 

Źródło: WITD Gorzów