KONTRABANDA UKRYTA W PODŁODZE NACZEPY I W TRANSPORCIE OKIEN

Tylko w ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze KAS na przejściu drogowym w Kuźnicy dwa razy udaremnili przemyt do Polski białoruskich papierosów. O ile w pierwszym przypadku można z przymrużeniem oka mówić o ilościach „detalicznych” to z całą pewnością w drugim już nie.

1000 paczek papierosów ukrytych w podłodze naczepy usiłował wwieźć na teren naszego kraju kierowca białoruski, który przyznał się do zarzucanych mu czynów. Nielegalny towar trafił do magazynu Oddziału Celnego Drogowego w Kuźnicy, a mężczyznę ukarano grzywną w wysokości 15 tys. zł.

Dużo poważniejszy był drugi przypadek. W skontrolowanej ciężarówce, zgodnie z dokumentami, na pięciu metalowych stelażach miały znajdować się okna z tworzyw sztucznych. W trakcie rewizji okazało się, że okna są jedynie formą zamaskowania przemytu papierosów, które znajdowały się w naczepie.

Zabezpieczono 485 tys. paczek białoruskich papierosów różnych marek, o szacunkowej wartości rynkowej blisko 7,3 mln zł. Gdyby przemycane papierosy zostały sprzedane na terytorium Polski, Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków blisko 12 mln zł.

Przeciwko kierowcy ciężarówki zostało wszczęte śledztwo. 33-letni Białorusin został tymczasowo zatrzymany. Grozi mu grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

Źródło: KAS Białystok