CZY NA PEWNO SPRAWDZISZ TRZEŹWOŚĆ NA KOMISARIACIE?

Miałeś udany wieczór i rano nie wiesz, czy możesz wsiąść za kierownicę? Odpowiedź na to może dać alkomat dostępny w komisariacie policji. Sęk w tym, że nie zawsze…

Policja tłumaczy się brakiem precyzyjnych przepisów i zdarza się, że traktuje możliwość przeprowadzenia  badania alkomatem jako nieobligatoryjną. Funkcjonariusze przekonują, że badanie stanu trzeźwości na komisariatach to nie obowiązek, a tylko zalecenie Komendy Głównej Policji. Przepisy o tym milczą. Dlatego mimo, że wszystkie komisariaty są wyposażone w alkomat, to niektórzy funkcjonariusze przeprowadzają badanie tylko w uzasadnionych przypadkach.

Widać jednak, że coraz więcej posterunków stara się być w tym wypadku pomagać i montuje bezobsługowe, ogólnodostępne alkomaty. Ostatnio takie urządzenie pojawiło się w komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy.

Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik – dzięki któremu będzie wiadomo, czy można już usiąść za kierownicą pojazdu.

 

Źródło: KPP Świdnica