MIGRANCI WJECHALI DO POLSKI UKRYCI W TURECKICH CIĘŻARÓWKACH

W ostatnim tygodniu Straż Graniczna została wezwana do dwóch przypadków wykrycia w przestrzeni ładunkowej „nieproszonych gości”. W obydwóch przypadkach to tureccy kierowcy sami zwrócili się o pomoc do polskich służb, odkrywając, że przywieźli do naszego kraju migrantów.

W pierwszym przypadku funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację od policjantów ze Świętochłowic, iż kierowca tureckiej ciężarówki, dokonując przeglądu naczepy, odkrył przeciętą linkę zabezpieczającą, a następnie dwójkę młodych Afgańczyków. Okazało się, że wsiedli oni do naczepy, w której znajdował się ładunek metalowych rur, w Serbii.

W drugim – do funkcjonariuszy Oddziału Celnego I w Pruszkowie, zgłosił się kierowca ciężarówki, który, na swoim telefonie komórkowym wyświetlił informację po polsku: „proszę mi pomóc… mam w samochodzie uchodźca”. Mundurowi ustalili, że są to obywatele Syrii w wieku 23 i 28 lat, którzy do pojazdu wsiedli na terytorium Turcji dzięki pomocy nieznajomego mężczyzny, który miał im zorganizować dalszą podróż do Europy Zachodniej za kwotę 3 tys. euro.

Wobec migrantów wszczęte zostały postępowania administracyjne, a obaj kierowcy po przesłuchaniu mogli kontynuować jazdę.

 

Źródło: SG