„LAVERNA” – CZYLI NOCNE WYŁAPYWANIE „OSZUSTÓW” PRZEZ FUNKCJONARIUSZY ITD

Przez dwie noce, od poniedziałku do środy w Łodzi była prowadzona akcja „Laverna”. Kryptonim działań nie był bynajmniej przypadkowy, bo Laverna uważana była za rzymską boginię złodziei i oszustów, a kontrole funkcjonariuszy ITD, ukierunkowane były właśnie na wykrywanie nieuczciwych kierowców, którzy dokonują manipulacji w tachografach.

Tylko we wtorek inspektorzy ujawnili cztery przypadki ingerencji w pracę tachografów. Wykryte przypadki manipulowania w tachografie dotyczyły prowadzenia ciężarówki bez włożonej do tachografu karty kierowcy, dwukrotnie stwierdzono podłączanie niedozwolonego przedmiotu w postaci magnesu oraz używanie w tachografie cudzej karty kierowcy.

Wszyscy kierujący zostali ukarani za manipulacje w tachografach mandatami karnymi w wysokości 2000 zł, a w stosunku do przewoźników zostały wszczęte postepowania. Dwóch kierowców, nie mających stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski, za manipulowanie w tachografie zostało zatrzymanych przez wezwanych policjantów. Trafili oni do aresztu, a sąd w ich przypadku będzie orzekał w tzw. trybie przyspieszonym.

 

Źródło: WITD Łódź