KIEROWCA CIĘŻARÓWKI POTRĄCIŁ KOBIETĘ NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH

Jak zapewne pamiętamy jedna ze zmian wprowadzonych 1 czerwca br. w ustawie o Prawie o ruchu drogowym, dotyczyła zapewnienia większego bezpieczeństwa pieszego.

W myśl nowych przepisów pieszy chroniony przez prawo jest jeszcze przed przejściem, co oznacza, że prowadzący pojazdy są zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia, i muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście. Ten zapis od początku wzbudzał wiele kontrowersji i dlatego samo wprowadzenie tego przepis było kilkukrotnie przekładane.

Niemniej od kilku miesięcy znak D-6 „Przejście dla pieszych” jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia, ale zobowiązuje go do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności.

Najprawdopodobniej jednak nie zastosował się do tego kierowca ciężarówki przejeżdżającej przez Żuromin. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący zestawem zbliżając się do przejścia dla pieszych, nie zachował należytej ostrożności, wskutek czego potrącił jedną z dwóch pieszych znajdujących się na przejściu. W wyniku tego zdarzenia poszkodowana została 79-letnia kobieta, którą przewieziono karetką pogotowia do szpitala, a obrażenia jakich doznała skutkowały zakwalifikowaniem zdarzenia jako wypadek.

 

Źródło: KPP Żuromin