TYM RAZEM TO ODPADY MIAŁY Z POLSKI WYJECHAĆ

Wiele w ostatnim czasie pojawiło się informacji o transporcie odpadów, które bez odpowiednich dokumentów wjechały na teren naszego kraju. Tym razem było jednak zupełnie na odwrót…

Na drodze krajowej nr 8 na terenie byłego przejścia granicznego w miejscowości Budzisko kontrolerzy z suwalskiego oddziału WITD w Białymstoku sprawdzili samochód przewożący z Polski na Litwę używane części samochodowe. Były to silniki z filtrami i płynami eksploatacyjnymi, używane skrzynie biegów, sprzęgła, elementy zawieszenia, opony, fotele, części karoserii oraz połówki samochodów. Czyli towar w dużej części był odpadem, a niektóre elementy uznano jako niebezpieczne.

Kierowca nie posiadał zezwolenia na wywóz odpadów poza terytorium Rzeczypospolitej i dokumentu potwierdzającego rodzaj transportowanych odpadów. Ciężarówka nie była oznakowana też wymaganą przy tego typu przewozie tablicą.

Wisienką na torcie był fakt, że w czasie ważenia okazało się, że o 1100 kg został przekroczony dopuszczalny nacisk osi napędowej.

Właściciel litewskiej ciężarówki wpłacił kaucje na poczet kar w łącznej wysokości 18 000 złotych, a zestaw został usunięty na wyznaczony parking strzeżony. Dalsze czynności wyjaśniające prowadzić będzie Inspekcja Ochrony Środowiska.

 

Źródło: WITD Białystok