TEJ NOCY ZMIANA CZASU, WIĘC PAMIĘTAJMY O TACHOGRAFACH

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi przepisami dotyczącymi wprowadzenia i odwołania czasu, ale jak podano przez najbliższe lata nic się nie zmieni, a Polacy dalej będą przestawiać zegarki dwa razy w roku.

Tej nocy z 30 na 31 października przestawiamy zegarki na czas zimowy (z godziny 3.00 na godzinę 2.00). Czyli z matematycznego punktu widzenia zyskujemy w ciągu nocy godzinę…

Z tym tylko, że najwyżej snu, bo cofnięcie czasu nie oznacza, że kierowca może jechać dodatkową godzinę czy, że może dłużej pracować. Liczy się bowiem nie godzina na zegarku, a rzeczywisty czas jazdy/pracy.

Dodatkowo pewne problemy mogą mieć kierowcy, którzy jeszcze używają tachografów analogowych, gdyż oni powinni godzinę w urządzeniu przestawić samodzielnie (tacho cyfrowe ma czas uniwersalny UTC i przesunięcie dokonuje się automatycznie). Nie należy jednak zmieniać czasu bezpośrednio o godzinie 3.00 na 2.00 ponieważ może to spowodować zdublowanie aktywności na wykresówce. Zdecydowanie lepiej jest zmienić czas przed pierwszym ruszeniem pojazdem po odpoczynku dobowym w niedzielę oraz zaznaczenie tego faktu na wykresówce, co pozwoli uniknąć mandatu.

Co do samej zmiany należy pamiętać, by przesunąć czas o 23 godziny do przodu, a nie tylko o 11 godzin, bo wówczas wystąpiłaby sytuacja, że np. zamiast godz. 6.00 wyświetlałaby się godz. 18.00.