W NAJBLIŻSZYM CZASIE NIE BĘDZIE OBOWIĄZKU SZKOLENIA TECHNIKI JAZDY NA AUTOSTRADACH

Temat, by do obowiązkowego szkolenia kandydatów na kierowców wprowadzić jazdę autostradami i drogami ekspresowymi powraca co jakiś czas. Zazwyczaj po tym, jak na tych drogach wydarzy się jakiś spektakularny wypadek, a niestety mamy z nimi do czynienia dość często.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku na autostradach doszło do 291 wypadków, w których zginęły 54 osoby, a 396 zostało rannych, a na drogach ekspresowych miało miejsce 396 wypadków (66 osób zginęło, a 508 zostało rannych). Dane te niezbicie wskazują na fakt, że wielu kierowców nie potrafi się po nich poruszać, mając problemy choćby z manewrami wyprzedzania, włączania się do ruchu, czy z zachowaniem bezpiecznej odległości.

Posłowie skierowali więc pytanie do MI, czy w najbliższym czasie pod tym względem planowane są zmiany w szkoleniach. Na interpelację odpowiedział wiceminister Rafał Weber, który stwierdził, że:

„W programie szkolenia praktycznego brak jest wyszczególnionych obowiązkowych przejazdów drogą ekspresową lub autostradą, ponieważ dostępność tych rodzajów dróg w wielu rejonach naszego kraju jest mocno ograniczona i dla wielu ośrodków szkolenia kierowców niedostępna. Wprowadzenie do programu szkolenia obowiązkowej jazdy tymi rodzajami dróg będzie możliwe dopiero wtedy, gdy sieć dróg ekspresowych i autostrad pokryje w lepszym stopniu teren naszego kraju”.

Czyli, jak widać, na zmiany, niestety trzeba będzie jeszcze trochę poczekać…

 

Źródło: sejm.gov.pl