SKONTROLOWANY KIEROWCA PRACOWAŁ PONAD 21 GODZIN BEZ ODPOCZYNKU

Popularne „stonogi” nader często kontrolowane są przez funkcjonariuszy ITD, gdyż w wielu przypadkach zestawy te bywają mocno przeładowane. I tak też było tym razem, gdy w Lipnie do kontroli funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiego oddziału inspekcji zatrzymali ciężarówkę z dwoma kontenerami.

Zespół pojazdów ważył przeszło 68 ton, a dopuszczalne naciski podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego oraz podwójnej osi przyczepy również zostały przekroczone – odpowiednio o 3,4 tony oraz 3,2 tony.

Niemniej jak szybko się okazało, nie były to największe kłopoty kierującego, bo w tachografie nie była zalogowana karta cyfrowa i kierowca nie rejestrował swojego czasu pracy. Szczegółowa analiza wykazała, że w okresie bezpośrednio poprzedzającym moment zatrzymania do kontroli mężczyzna pracował ponad 21 godzin bez odpoczynku, w tym przez ponad 8 godzin prowadził pojazd bez zalogowanej w tachografie karty. Na dodatek wyszło na jaw, że podobne sytuacje w kontrolowanym okresie ostatnich 28 dni miały miejsce nagminnie.

Kierowca w efekcie został ukarany mandatami karnymi, a wobec przewoźnika drogowego zostały wszczęte postępowania administracyjne o nałożenie kar pieniężnych.

 

Źródło: WITD Bydgoszcz