ZESTAW BEZ WAŻNYCH BADAŃ TECHNICZNYCH, A KIEROWCA BEZ STOSOWNYCH UPRAWNIEŃ

Gdy funkcjonariusze ITD z Białegostoku zatrzymali do kontroli zestaw, który jechał z Niderlandów na Litwę nie spodziewali się wykryć aż tak wiele nieprawidłowości. A w sumie było ich 7 z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych, 3 z zakresu Ustawy o transporcie drogowym i 1 naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym.

Towar nie był należycie zabezpieczony, osie przeciążone, ale przede wszystkim kierowca przewoził również towary niebezpieczne ADR w ilościach wymagających oznaczenia tablicami barwy pomarańczowej. Nie dość, ze tego nie zrobił, to nie posiadał stosownych uprawnień do takiego ładunku, nie okazał wymaganych instrukcji pisemnych, nie zamocował w sposób wymagany ładunku ADR a ciężarówka nie była wyposażona w wymagany sprzęt ochronny i wystarczającą ilość gaśnic.

Swoistą „wisienką na torcie” był fakt, że zarówno ciągnik, jak i naczepa nie miały ważnych badań technicznych.

Kierowcę ukarano mandatem w wysokości 800 zł oraz wszczęto wobec przewoźnika 3 postępowania administracyjne oraz 1 wobec zarządzającego transportem w kontrolowanym podmiocie, zagrożone karą pieniężną łączną w wymiarze 18 700 zł.

Zestaw odholowany na parking, gdyż kierowca bez uprawnień do przewozu ADR nie mógł kontynuować dalej jazdy.

Źródło: WITD Białystok